• Výstupy projektu - články

        • 18.5.2023

          V rámci projektu Erasmus+ sa niektorí z našich učiteľov zúčastnili vzdelávacieho pobytu v Turecku. Cieľom vzdelávacieho pobytu bolo nadobudnúť vedomosti o problematike inklúzie. Rozšírili sme si profesijne kompetencie, ktoré sú potrebné na tvorbu inklúzivnej školy. Rovnako sme si zdokonalili a prehĺbili poznatky o potrebách žiakov so zdravotným znevýhodnením, no taktiež aj o žiakoch intaktných. Prínosom boli aj praktické ukážky a aktivity realizované v agentúre a v škole.

          Absolvovaním vzdelávacieho pobytu sme získali certifikát, ktorý nás okrem iného oprávňuje realizovať ďalšie vzdelávacie semináre pre pedagogických zamestnancov. Práve preto v priebehu najbližších týždňov zrealizujeme pre našich učiteľov seminár zameraný na problematiku inklúzivneho vzdelávania a taktiež aj pre učiteľov z inej školy v našom okrese.

          Možno povedať, že celé vzdelávanie bude prínosom nielen pre učiteľov, ale hlavne pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a veríme, že aj vďaka tomuto vzdelávaniu zabezpečíme rovnaké podmienky potrebné pre výchovu a vzdelávanie aj takýmto žiakom.

          Mgr. Katarína Bučková

          (špeciálny pedagóg)

          Inklu__zia_-_predna__s__ka.pptx

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          ....................................................................................................................................................................

               „Postoj je maličkosť, ktorá robí veľké rozdiely“., povedal kedysi dávno Winston Churchil.  A práve náš postoj je prvým krokom ku implementovaniu inkluzívneho vzdelávania v škole. Máme predpoklady aj možnosti, aby sme umožnili všetkým deťom vstúpiť do „normálnej školy“ a učiť sa v „normálnej triede“. Stačí, aby sme odhodili predsudky a začali vnímať každého z nás, ako rovnocenného. Náš postoj učiteľa k učiteľovi, žiaka k žiakovi, rodiča k rodičovi.

               Inklúzia, teda akceptovanie vzdelávacích  požiadaviek všetkých žiakov bez výnimky, aj žiakov s rozmanitými potrebami, so zdravotnými znevýhodneniami, je dlhodobý proces. Ale cieľom je, aby sme videli úsmevy  na tvárach všetkých detí a to je možné dosiahnuť len spoločnými silami.

               Vzdelávací kurz v Turecku mohol byť zrealizovaný vďaka projektu EÚ ERASMUS +.  Jeho hlavnou témou bola už spomínaná inklúzia. Tento kurz nás obohatil o mnoho teoretických vedomostí, úzko spätých so začleňovaním všetkých detí do vyučovacieho procesu. Súčasťou boli však aj veľmi zaujímavé aktivity, a práve tie nám pomohli uvedomiť si, že vzájomná spolupráca, komunikácia a v prvom rade správny postoj je jeho nosným prvkom.

           

          Mgr. Mária Kijovská

          .........................................................................................................................................................................

          Inklúzia je pojem, ktorý je v našich ale aj zahraničných končinách veľmi populárny. Často sa však stáva, že tento pojem nie je uchopený správne. Hoci má inklúzia zabezpečiť tie najlepšie podmienky pre všetky deti bez rozdielu, často sa sústreďuje na tie, ktoré sú nejakým spôsobom oslabené. Inklúzia je však koncept, ktorý ponúka maximálny možný rozvoj aj deťom „bežným“, bez akéhokoľvek znevýhodnenia, či dokonca aj s nadaním. Učí nás nachádzať spôsoby ako žiť s rôznorodosťou a ako z nej čerpať. Učí nás byť tolerantnejšími, a tým vlastne aj lepšími ľuďmi.

                      Vďaka programu Erasmus+ sme aj my získali motiváciu podporovať povedomie o inklúzii na našej škole. Žiaci autistických tried a niekoľko našich tretiakov a štvrtákov sa  opakovane stretli  , aby sa mohli spoločne nielen zabaviť ,ale hlavne vzdelávať. Takéto aktivity však vyžadujú dôslednú a náročnú prípravu a participáciu pedagógov ,špeciálnych pedagógov či pedagogických zamestnancov, ale aj celkovú psychickú pohodu a príjemnú pracovnú atmosféra. Žiaci po celý čas spolupracovali pri vypracovávaní úloh z rôznych predmetov ,t .j. z matematiky, slovenského jazyka , prírodovedy, čí pri hraní rozličných didaktických hier. Jednotlivé zadania úloh prečítali starší žiaci a vypracovanie (písanie, počítanie ,spájanie, lepenie, vyfarbovanie, skladanie) prevzali  a preukázali veľký záujem ,výraznú aktivitu, nebojácnosť , smelosť a radosť pracovať na jednotlivých úlohách autistické deti.  Bolo úžasné sledovať, aké boli všetky tieto deti prirodzené, ako sa zapájali do aktivít a ako sa stierali rozdiely medzi nimi.  Už teraz vieme s opatrnosťou konštatovať , že  nie je vylúčené , že toto je aj jedna z možností pre takýto druh aktivít aj do budúcna.

                      Inklúzia nás vlastne učí, ako tu spolu máme žiť, ako rešpektovať rozmanitosť iných, ale aj svoju vlastnú. Preto musíme robiť všetko preto, aby sme vzdelávali a vychovávali empatických ľudí, ktorí nebudú brať inakosť ako prekážku.

                      .                                     Mgr. Tarbajová , Dr. Prokopovičová , Mgr. Kolibabová

          .....................................................................................................................................................................................