• Náš projekt Erasmus+

• Číslo projektu: 2022-2-SK01-KA122-SCH-000093786

Názov projektu: Inclusive classrooms for recognize the possibilities of all students

Trvanie projektu : 12 mesiacov

Inkluzívne vzdelávanie je najefektívnejší spôsob, ako dať všetkým deťom spravodlivú šancu chodiť do školy, učiť sa a rozvíjať svoje zručnosti k tomu , aby mohli  prosperovať. Inkluzívne vzdelávanie znamená, že  škola prijíma všetkých žiakov, vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením a podporuje ich, aby dosiahli svoj maximálny potenciál.

Inklúzia je najúčinnejšia, keď sa školy snažia vytvoriť prostredie, ktoré prijíma

rozmanitosť a stavia na silných stránkach každého žiaka. Inkluzívne školy vychovávajú profesionálne vzdelávacie komunity, ktoré umožňujú učiteľom vytvárať optimálne študijné prostredie a  výsledky pre študentov so zdravotným znevýhodnením prostredníctvom využívania osvedčených postupov a  stratégie založené na dôkazoch. Inkluzívny učiteľ podporuje všetky deti, aby sa zúčastňovali, učili  a mali možnosť

uspieť vo všetkých aspektoch vzdelávania. Veríme, že účasťou na tomto  projekte sa nám podarí urobiť z našich učiteľov inkluzívnych učiteľov.

Implementácia:

7 učiteľov našej školy sa zúčastní školiaceho kurzu učiteľov v Antalyi/Turecku. Účasť na tomto kurze pomôže učiteľom oboznámiť sa s  rôznymi modelmi inkluzívneho vzdelávania, diskutovať o stratégiách, pracovných metódach a prístupoch k boju proti

segregácii žiakov so špeciálnymi potrebami a začleniť ich do bežného vzdelávania. Navyše budú realizované mnohé prípravné(kultúrne, jazykové, logistické) a diseminačné činnosti a to nie iba v rámci školy, ale aj v rámci regiónu.

Očakávané výsledky:

-Porozumieť výhodám a nevýhodám prístupov, ako je inklúzia, integrácia a mainstreaming.

-Zlepšiť kvalitu vzdelávania a odbornej prípravy pre všetkých žiakov.

-Rozvíjať u žiakov samostatnosť učenia sa pomocou  praktického vzdelávacieho prístupu, rozvinúť  a budovať na ich predchádzajúcich vedomostiach .

-Spustiť efektívne využívanie argumentov a dôkazov, využívať otázky ako nástroj učenia.

-Implementovať a vyhodnocovať vhodné akčné stratégie podľa potrieb žiakov, aby sa predišlo zaujatosti, predčasnému ukončeniu školskej dochádzky a antisociálnemu správaniu žiakov.

-Podnecovať objavovanie prekážok a limitov s ktorými sa hendikepovaní žiaci stretávajú v rámci vzdelávacieho systému.

-Aplikovať umenie a kreativitu pri práci so žiakmi s telesnými (ne)spôsobilosťami.

-Pochopiť význam „pedagogiky každodenného života“ pre ľudí s duševnými poruchami.

-Získať techniky pre prácu s heterogénnymi triedami a komunitami, zaoberať sa zvýšenou diverzitou žiakov.

Mgr. Viera Mikulová

koordinátorka projektu