• 30. november - Deň počítačovej bezpečnosti
   • 30. november - Deň počítačovej bezpečnosti

   • 29.11.2021 17:14
   • Bez počítačov a internetu si už náš život nedokážeme predstaviť. Vďaka nim sa dozvedáme najnovšie informácie, pomáhajú nám pri učení, práci či slúžia na zábavu. Ak si však nedáme pozor, môžu nastať vážne problémy....
   • Bez počítačov a internetu si už náš život nedokážeme predstaviť. Vďaka nim sa dozvedáme najnovšie informácie, pomáhajú nám pri učení, práci či slúžia na zábavu. Ak si však nedáme pozor, môžu nastať vážne problémy.

    Často bez uvažovania zverejňujeme na internet naše údaje, fotky, myšlienky a názory. Vo väčšine prípadov sú zneužité, vedú k online šikanovaniu – kyberšikane. Agresor danú šikanovanú osobu anonymne uráža, nadáva jej a pri najhoršom zverejňuje súkromné fotky, údaje a polohu obete na internet. Následky kyberšikany vedú najmä k poruche mentálneho zdravia.

    Pri nadmernom používaní elektronických zariadení vznikajú závislosti.

    Väčšina podľahne práve hrám a gamblingu v online priestore. Hráčov lákajú nové úspechy v hre, pritom si neuvedomujú koľko času na nich trávia. Neskôr môže viesť ku agresívnemu správaniu. V hrách sa taktiež často vyskytujú bonusy alebo možnosti, za ktoré je potreba platiť určitú sumu.

    Pri nakupovaní cez internet je dôležité dávať si pozor na stránku. Keď obchodník nie je overený, často môže ísť o internetový podvod. Môže ísť o falošné e-shopy či webstránky vzbudzujúce dojem, že ide o prihlasovaciu stránku do internetového bankovníctva. Vyžadované sú osobné údaje ako číslo účtu, PIN kód a heslo. Často sa jedná aj o zbytočné správy zasielané väčšinou na e-mail. V nich sa často nachádzajú vírusy, ktoré napadajú systém počítača a získavajú IP adresu.

    Pre bezpečnosť na internete boli na Slovensku zriadené projekty ako Pomoc.sk, ktorý sa zaoberá oblasťou problematiky s technológiami a Linka detskej pomoci, ktorá sa venuje akýmkoľvek problémom vrátane šikany na internete.

    A na záver to najdôležitejšie -  nezdieľať svoje informácie s ľuďmi, ktorých nepoznáme, nešíriť falošné informácie a hlavne mali by sme byť na internete pozorní a kritickí.

                                                 ŽŠP, Sofia Šterbáková

   • Naspäť na zoznam článkov