• Mladí animátori v Centre pre deti a rodiny vo Svidníku

• V posledné januárové piatkové popoludnie Mladí animátori zo ZŠ na Vinbargu z Bardejova spolu s p. uč. Mgr. Danielou Katušinovou a  p. uč.  Mgr. Janou Harčárovou navštívili Centrum pre rodiny a deti vo Svidníku.  Cieľom našej návštevy  bolo dozvedieť sa viac o fungovaní takéhoto zariadenia. Po príchode sa nás ujal špeciálny pedagóg.  Oboznámili sme sa s históriou a súčasným fungovaním tohto zariadenia.  História Detského domova siaha až po povojnové obdobie, kedy dal generál Ludvik Svoboda postaviť drevený barak- sirotinec. Ten bol s kapacitou 35 lôžok daný do užívania 15. apríla 1947. Boli tu umiestnené siroty a polosiroty, ktorých rodičia padli v priamom boji alebo po prechode fronty od mín. Neskôr, v roku 1965 bola daná do užívania nová budova detského domova s kapacitou 100 lôžok. Od 1. januára 2019 dochádza k transformácií Detského domova Svidník na Centrum pre deti a rodiny, ku ktorému patria 6 samostatných skupín v rodinných domoch, niekoľko profesionálnych rodín a niektorí pracovníci sa venujú aj krízovým rodinám v okolitých obciach. Aj keď deťom rodinu nedokážu nahradiť, snažia sa skvalitňovať starostlivosť s cieľom zabezpečiť deťom a mladým dospelým život v bežnej domácnosti, prevziať zodpovednosť za svoj život a zvládnuť starostlivosť o seba, domácnosť, chodiť do školy, zamestnania, venovať sa svojim záľubám, alebo sa stýkať s priateľmi z okolia. Nezabúdajú však ani na špecifiká a individualitu detí, straty, traumy, a ich bolesti. Snažia sa ich samých naučiť vážiť si vlastné skryté poklady, objaviť svoje talenty, v čom im pomáhajú kvalifikovaní vychovávatelia, špeciálny pedagóg, psychologičky a sociálne pracovníčky. Po zaujímavom priblížení života v Centre, úvodnom zvítaní a vzájomnom spoznaní sme boli obdarovaní nádhernými kresbami, ktoré si deti pre nás celý týždeň pripravovali. Našej návšteve tiež predchádzala výzva. Bolo ňou urobiť zbierku pre deti z tohto domova. Prinesené ošatenie, hračky, autá, stavebnice, spoločenské hry, lopty, plyšové hračky... a sladkosti, deťom vyčarili úsmev na tvári a urobili radosť. Vzácny čas sme využili na spoločne športové hry v posilňovni Centra pre deti a rodiny. Vzájomné lúčenie sa neobišlo bez slzičiek a prísľubu budúceho stretnutia. Záver patril sladkým pochúťkam v miestnej cukrárni.    Prežili sme veľmi príjemné piatkové popoludnie so zamyslením a poďakovaním sa vo svojom srdiečku- „Vďaka mamka a ocko, ste pevný strom o ktorý sa oprieť smiem, za všetko Vám zo srdca ďakujem“.

ZŠ, Nám. arm. gen. L. Svobodu 16,

Bardejov

• Cesta na Severný pól - muzikál

• Prvé decembrové sobotné ráno sa skupina mladých animátorov zo ZŠ na Vinbargu vydala  na „Severný pól“. Poučný rozprávkový príbeh o priateľstve a ľudskej dobrote „Cesta na Severný pól“, ktorý sa odohral v kine Scala v Prešove zaujal všetkých, deti, ale aj dospelých. Pripomenul nám, aby sme nezabúdali používať tri zázračné slová, ktoré otvárajú srdcia ľudí: ďakujem, prepáč a prosím. „Tri zázračné slová viem, pri sebe ich nosím. Prvé bude ďakujem, druhé, odpusť a to tretie prosím“. Unavení, ale šťastní, plní krásnych a nezabudnuteľných zážitkov so spevom a dobrou náladou sa vrátili domov s predsavzatím, nezabúdať na aplikáciu troch zázračných slov.

• Mladí animátori

• Poslednú októbrovú sobotu sa mladí animátori zo ZŠ na Vinbargu spolu s p. uč. Katušinovou, p. uč. Harčárovou a niekoľkými rodičmi vybrali do Ľutiny. Náš výlet začal dobrou náladou, túžbou za novým poznávaním  a nezabudnuteľnými zážitkami. Autobusom sa niesla hlasná vrava, nákazlivý smiech, ale aj stíšenie sa pri modlitbe. Ľutina- malá, nenápadná obec v Šarišskej vrchovine, vzdialená 10 km od mesta Sabinov je najväčším pútnickým miestom Gréckokatolíckej Cirkvi. V pol. 19. storočia sa tam žene Zuzane Feketovej, ktorá sa so svojimi deťmi vybrala na huby na Ľutinskú horu, zjavil sv. arcibiskup Mikuláš.

V Ľutine je nádherná Bazilika minor, ktorej súčasťou sú od roku 2013 relikvie sv. arcibiskupa Mikuláša, sv. Jána Pavla II., blahoslavených biskupov mučeníkov Petra Pavla Gojdiča, Vasiľa Hopku, Teodora Romžu a rehoľného kňaza mučeníka Dominika Trčku. Relikvie, pozostatky z tela svätých alebo ich šiat sú inštalované priamo v mozaikách baziliky, ktorých autorom je duchovný otec Kamil Dráb. Po sv. liturgii a obhliadke chrámu so zaujímavým výkladom správcu farnosti Ľutina, duchovného otca Jozefa Novického,  sme si pozreli miniskanzen drevených chrámov, ktorý sa nachádza v areáli farského dvora a vystúpili na rozhľadňu s výhľadom na Šarišský hrad. Po malom občerstvení vo farskom bufete posilnení a najmä turisticky naladení pokračovali vychádzkou na Ľutinskú horu. Sprevádzalo nás hrejivé októbrové slniečko a naše oči sa kochali farebnou jesennou prírodou. Po nenáročnom výstupe na výbežok pohoria Čergov nad obcou Ľutina tzv. Ľutinskú horu, ktorá sa spája so zjavením sv. arcibiskupa Mikuláša na sviatok premenenia Pána v roku 1851 žene Zuzane Feketovej. Zaujali nás v priebehu rokov vybudované kaplnky, priestor na slávenie sv. liturgií a upravený prírodný prameň vody, ktorému tradícia pripisuje nejedno zázračné uzdravenie. Prijemné osviežení vodou z prameňa sme sa presunuli k autobusu,  veď v Prešove nás čakala Eperia. Malý suvenír z výletu vždy poteší.Unavení, ale šťastní, plní nových poznatkov a nezabudnuteľných zážitkov vrátili sme sa domov. Spoznať pútnické miesto Ľutinu vrelo odporúčame.